זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים: המדריך המלא

זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים

הורים המתמודדים עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים עלולים להתמודד לא רק עם המגבלה או הצורך של הילד, אלא גם עם קשיים בקבלת סיוע או טיפול בילד. מי שזקוק לטיפול מיוחד יזדקק לטיפולים שונים – חלקם בתחום הנוירולוגיה וחלקן בתחומים רפואיים אחרים – ויש ילדים שיזדקקו לסיוע וטיפול שאפשר לקבל בעיקר על ידי מיצוי זכויות רפואיות.

אבל מהן הזכויות שלכם ושל ילדכם?

בתחילה חשוב לדעת שבכול מקרה של חשד לבעיה נוירולוגית שטרם התגלתה: מומלץ שילדכם ייבדק על ידי רופא אם אתם חושדים שישנה בעיה. בעיות נוירולוגיות יכולות להוות סיבה למספר רב של מוגבלויות וחשוב לקבל טיפול מרופא מומחה בתחום הנוירולוגיה ועל פי ההמלצות הרפואיות. אל תתעכבו, קבעו כבר עכשיו תור לנוירולוג מומחה.

אז איזה זכויות יש לילדים עם צרכים מיוחדים?

ילדים בכול גיל עלולים לסבול ממגוון בעיות רפואיות, החל מבעיות התפתחות עד בעיות קוגניטיביות או קשיים מוטוריים ובעיות חושיות.

ההגדרה של "ילדים עם צרכים מיוחדים" מתייחסת לבעיות אשר גורמות לקשיים בתפקוד היום יומי, קשיים גופניים, הפרעות בדיבור, מוגבלות שכלית ושאר מצבים.

ולמרות שאת רוב הבעיות התפקודיות והנוירולוגיות מאבחנים בסמוך ללידה, יש לא מעט בעיות שעלולות להופיע או להתגלות מאוחר יותר, לכן אבחון מקצועי זה דבר חשוב במיוחד.

לאחר אבחון והתמודדות עם הבירוקרטיה הנחוצה, תוכלו לקבל זכויות כגון: הנחות ופטורים מתשלום על טיפולים ואבחונים אצל רופאים מומחים, קבלת גמלת ילד נכה מביטוח לאומי, קבלת גמלת ניידות, סיוע והשתתפות במימון מכשור רפואי (כמו למשל עזרה בהשכרה או רכישת כיסא גלגלים), סיוע ברכישת חומרים רפואיים או ציוד רפואי כמו מכשיר שמיעה וכולי, הטבות והנחות בחשבון מים חשמל וארנונה, הטבות מס, קבלת תו נכה עבור חניית נכים וכולי.

סיוע בטיפול בילד עם צרכים מיוחדים

כאשר אתם מטפלים בילד עם מוגבלות או צרכים מיוחדים אתם זכאים לימי חופשה/מחלה מהמעסיק עבור טיפול בבן משפחה. עוד תוכלו לקבל טיפול תומך וסיעודי כמו גם דמי נכות וטיפול של עובד סיעודי (או זכאות לקבל שירות סיעודי מעובד זר) למספר שעות בשבוע או כמטפל צמוד. עבור ילדים בגילאי 3 עד 6 ניתן לקבל עזרה של סייעת ושל מטפלים שישהו עם הילד בתוך מוסד הלימוד, כמו למשל סייעת שתתלווה אותו בשעות הגן של או בשעות בית הספר ובפעילויות של אחרי הלימודים.

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים יכולים לקבל הנחות, פטורים וסיוע מביטוח הבריאות ושירותים כמו אבחונים תקופתיים שנועדו לבדוק את התפתחות הילד בתוספת טיפולים ברפואה המשלימה. עוד יקבלו ההורים פטור מאגרות עבור קבלת שירותים שונים והשתתפות בתרופות וטיפול תרופתי לילדים.

בין היתר יוכלו ההורים לרכוש מזון רפואי מסובסד וחומרי תזונה מיוחדים. בין השירותים שיקבל הילד בחינם תמצאו שירותי חינוך ומעונות יום שיקומיים, עזרה רפואית במערכת החינוך, חינוך ביתי וחינוך לילדים מאושפזים בבית החולים, נגישות לכיתות וגני ילדים, התאמות של בחינות למצב של הילד כמו למשל בחינות בגרות ושאר הקלות ושירותים.

הנה כמה דוגמאות למצבים של צרכים מיוחדים בקרב פעוטות, ילדים ובני נוער:

ילדים עם צרכים מיוחדים עלולים לסבול מבעיות התפתחות קלות או קשות מאוטיזם, שיתוק מוחין, ילדים עם תסמונת דאון, ותסמונות הקשורות לסמים, תסמונת האיקס השביר, מי שנולד עם הפרעה גנטית או מוגבלות שכלית תסמונת טורט ועוד. אם יש חשד לאחת המוגבלויות פנו כבר עכשיו לנוירולוג על מנת לבצע אבחון רפואי מקצועי והמשך טיפול.

 

שאלות בנושא זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים: המדריך המלא

זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים

למידע נוסף על זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים: המדריך המלא

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם