הזמנות מחו"ל: מתי ייבוא אישי הופך לייבוא מסחרי?

בכל שנה עולה היקף המסחר המקוון כאשר חלק ניכר ממנו הוא הזמנות הנעשות מהארץ אצל ספקים מחו"ל. היתרון ברכישה מחו"ל, בעיקר מסין, הוא במחירים נמוכים בשל עלויות ייצור נמוכות. הוסיפו לזה עלויות שינוע הנעשות יעילות יותר ויותר וקיבלתם הסבר טוב לתופעה. לכל זה מצטרפת האשפרות ליהנות מיתרונות שונים במיסוי ברכישות מחו"ל. בנקודה הזאת יש הרבה בלבול אצל רוכשים. אלו נתקלים ברכישות אשר עוברות 'חלק' במכס לעומת אחרות הנדרשות לתשלומי מיסים שונים. במאמר הזה ניתן לכם את כל הנתונים בכדי להעריך כמה מיסים תשלמו על הרכישה הבאה שלכם. בשביל להבין זאת, עלינו יהיה להגדיר ולהבחין בין שני מושגים בסיסיים: ייבוא אישי וייבוא מסחרי. לאחר מכן נוכל להגיע לשיעורי המס עצמם.

הגדרת ייבוא אישי ומסחרי לרכישה מושכלת באלי אקספרס

כל מי שמזמין מוצר מחוץ לגבולות מדינת ישראל, נחשב לצורך ההגדרה כ'יבואן'. מרבית מוצרים שאנחנו הרכישות שלנו יוגדרו כייבוא אישי, אבל חשוב להבין את ההבדל. זה יאפשר לנו לבצע קניה מהירה ובטוחה, כאשר כל התשלומים השונים ידועים לנו מראש. מרבית הרכישות הפרטיות מחו"ל נעשות באמצעות אלי אקספרס והמידע כאן יעזור מאד ברכישה מהאתר הפופולרי. בכדי להכריע בין ייבוא אישי למסחרי, קיימות כמה אבחנות אשר נעשות בידי המכס. ראשית, הוא בודק את הכמות של המוצרים בכל הזמנה. לכל סוג מוצר יהיה סף שונה אשר מעליו הייבוא יחשב כמסחרי. בטלפונים סלולריים מדובר על כחמש יחידות בעוד מוצרים כמו סכיני גילוח ניתן להביא כיבואן אישי בכמות גדולה יותר. בנוסף לכמות, המכס מתייחס לסוג המוצר. קיימים מוצרים שלא ניתן להביא ביבוא אישי, אפילו אם מדובר ביחידה אחת. מדובר במוצרים כמו מכון תעשייתי או ציוד למסעדה למשל. לבסוף, המכס בוחן את הצהרת היבואן לגבי השימוש המיועד של המוצר. לאור כל הנתונים הללו, מגבשים פקידי המכס החלטה כיצד לראות את המוצר/ים ולפי זה מוחלט על המיסוי שיש לשלם.

ייבוא המוגדר פרטי, לא יוכל לשמש עסק לצורך זיכוי על המע"מ או להיות מוכר כהוצאה למס הכנסה. רכישות המוגדרות ייבוא פרטי יהיו פטורות מכל מס אם הן בסכום פחות מ75 דולר. על סכומים בין 75 ל 500 דולר נשלם מס ערך מוסף בסך 17 אחוז אבל עדיין נהיה פטורים מתשלום מכס. על מוצרים היקרים מ500 דולר נשלם מע"מ 17 אחוז וגם מכס בשיעורים המקובלים לסוג המוצר אותו הזמנו.

הזמנות מחו"ל: מתי ייבוא אישי הופך לייבוא מסחרי?

רוכשים בתבונה באלי אקספרס

לאור הנתונים שהצגנו, ניתן לתכנן את הרכישות שלכם באופן שימקסם את הטבות המס השונות. דאגו להזמין מכל מוצר רק כמויות הנחשבות באופן מובהק לצריכה אישית. אולי אתם רוצים להזמין מוצר שאהבתם למספר גדול של אנשים, במכס עלולים לפרש זאת כייבוא מסחרי. הזמנות קטנות יותר אולי יעלו עוד טיפה בשל משלוחים יקרים יותר, אבל זה יכול להשתלם. כאשר מדובר במוצרים יקרים יותר עם שיעורי מכס גבוהים, חשוב לשים לב למגבלת הפטור ממכס של 500 דולר. יכול להיות שכדאי יהיה לוותר כרגע על אביזרים שונים בכדי לא לחצות את רף המחיר הזה. במועד מאוחר יותר, אם עדיין תזדקקו להם, תוכלו לרכוש בנפרד את אותם אביזרים משלימים למוצר.

לבסוף, כאשר אתם מזמינים מאלי אקספרס, זכרו שהחבילות עוברות דרך פקידים בשר ודם עם יכולת לקבל החלטה על סמך שיקול דעת. מוצרים שונים שהם חריגים מבחינת השימוש או אפילו החומרים מהם הם מיוצרים עלולים להיתקע במכס לשם מיסוי או אפילו בגלל איסורים שונים להכניסם לישראל. לסיכום, הפעילו את שיקול דעתכם בעת ההזמנה.

שאלות בנושא הזמנות מחו"ל: מתי ייבוא אישי הופך לייבוא מסחרי?

הזמנות מחו"ל: מתי ייבוא אישי הופך לייבוא מסחרי?

למידע נוסף על הזמנות מחו"ל: מתי ייבוא אישי הופך לייבוא מסחרי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם