החל משנת 2022 – תבוטל ההפרדה בין ספק האינטרנט לתשתית

הפרדת ספקי האינטרנט בארץ לשני סוגים נפרדים – ספק תשתית וספק אינטרנט, מהווה מטרד לא קטן לצרכנים.  בקרוב היא אמורה להתבטל. במה מדובר?

ספק אינטרנט

ספק אינטרנט הוא הספק שמחבר אתכם לרשת האינטרנט בפועל. ספק האינטרנט מכונה בעולם ISP או Internet Service Provider. למשל, ספק אינטרנט itc הוא דוגמה לספק מסוג זה. איך אתם מתחברים אל ספק זה בפועל? התשובה היא, באמצעות ספק תשתית (עוד על כך, ראו בפסקה הבאה).

ספק תשתית

בכדי להתחבר אל ספק האינטרנט עצמו, דרושה תשתית פיזית – חיבורים שמגיעים מביתכם אל מערכות ספק האינטרנט. דרוש מי שיהיה אחראי על תשתית זו וינהל אותה וזה הוא ספק התשתית. מדוע אנחנו כצרכנים, צריכים בכלל לעסוק בכך? מדוע לא עובדים מול ספק אחד בלבד, כמו ספק itc? ואכן, מדובר במצב יוצא דופן ובעולם הרחב, עובדים מול ספק אחד. הדבר יוצר מצב מסורבל, בו יש לבחור שני ספקים ולשלם לשניים בנפרד. במצב של תקלה, עשויים להידרש בירורים מול שני הספקים בנפרד וכל אחד מהם, עשוי להטיל את האחריות על השני.

בקרוב – שניהם ביחד

בתאריך 1.1.22 אמורה ההפרדה הזו להתבטל, ככל שזה נוגע לנקודת מבטו של הצרכן. בעקבות זאת, ניהול נושא החיבור לאינטרנט יהיה קל ופשוט יותר לצרכן הממוצע. הוא יוכל לקבל את השרות כולו מספק אחד. למעשה, יהיו מבחינתו רק ספקי אינטרנט, כאשר גם ספקי תשתית כמו בזק או הוט, יוכלו לתפקד כספקי אינטרנט. מבחינת עסקים, הדברים יהיו שונים מעט. לעסקים תינתן האפשרות להמשיך ולצרוך את שני סוגי השירותים בנפרד. זאת, מתוך שיקול שאומר שכך הם יוכלו להבטיח התאמה מרבית לדרישותיהם המיוחדות. כמו כן, כך הם עשויים להשיג מחיר טוב יותר. עד תאריך כניסת השינוי לתוקף (1.1.2022 כאמור), נאסר על חברות תשתית האינטרנט לקבל לקוחות חדשים.

החל משנת 2022 - תבוטל ההפרדה בין ספק האינטרנט לתשתית

ההשלכות המעשיות

השינוי הצפוי, אמור לספק פישוט של הדברים עבור הצרכנים וסביר להניח שכך אכן יקרה בפועל. מה מעבר לכך? כיצד תושפע התחרות בין החברות השונות? המחירים? כיצד יסתדרו הספקיות היותר קטנות? מה יקרה עם חברות התשתית הבולטות ובעיקר בזק? מאחר שבזק היא ענק itcתקשורת מקומי, מה שקורה איתה, משמעותי מאוד לכל השוק. האמת היא, שלא ניתן לחזות את התפתחות הדברים במדויק, בעקבות שינוי כזה או כל שינוי אחר דוגמתו. על הנייר הדברים אולי ברורים ונובעים מכוונות טובות. אבל כלכלה איננה תמיד מדע מדויק והתפתחויות חברתיות, עוד פחות מזה. פוליטיקה, חקיקה, רגולציה – הכול דינאמי מאוד במדינה זו ואין לדעת מה בדיוק יביא המחר.

קל ופשוט?

בדירה ממוצעת, יש תשתיות חשמל ומים, שהן פשוטות למדי מבחינת הצרכן. השימוש בהן קל מאוד, התקלות מעטות אם בכלל, המחיר זול וחישוב התשלום פשוט יחסית. השרות גם לא כולל רכיבים רבים או מורכבות טכנית מיוחדת (שוב, מנקודת המבט של הצרכן). מתי האינטרנט יהיה כזה? האמת, שהוא די קרוב לכך, אם כי עדיין לא שם. יש תשתיות אינטרנט בדירות רבות, אך תהליך ההתקשרות עם ספקים עדיין מסורבל. כמו כן, תקלות, פתרון תקלות, תיאומים טכניים שונים – עדיין מסובכים יותר. הדבר משמעותי, מאחר שרשת האינטרנט הפכה בשנים האחרונות לחיונית לחיי היום יום שלנו, לא פחות מחשמל או מים. לכן, יש לקוות שביטול הפרדת הספקים יקדם את הפשטות הזו, גם בחיבור האינטרנט.

לסיכום

ימים יגידו כיצד הדברים יתפתחו. מה שבוודאי כדאי לעשות כצרכנים, זה לשים לב להתפתחויות ולפעול בהתאם.

שאלות בנושא החל משנת 2022 – תבוטל ההפרדה בין ספק האינטרנט לתשתית

החל משנת 2022 - תבוטל ההפרדה בין ספק האינטרנט לתשתית

למידע נוסף על החל משנת 2022 – תבוטל ההפרדה בין ספק האינטרנט לתשתית

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם