מכרתם את הנכס שלכם? אולי מגיע לכם החזר מס שבח

בהתאם לחוק, אם מכרתם נכס נדל"ן בשש השנים האחרונות, נכס כגון מגרש או בית, ייתכן שאתם זכאים לקבל החזר מס שבח. כיצד אם כן ניתן לקבל החזרים שנאמדים באלפי שקלים, כיצד בודקים זכאות, במה ההחזר תלוי, בכמה אחוזים מדובר ובאופן כללי כל מה שנחוץ (וכדאי) לדעת בנושא מאוגד עבורכם כאן. אז אם גם אתם מכרתם משרד, דירה, בית, עסק או שטח אדמה בשש השנים האחרונות ולא קיבלתם החזר מס שבח, הגיע הזמן לעשות סדר ולבחון היתכנות.

מס שבח – 25% מסך הרווח

מצד אחד כאשר עומדים למכור נכס עומדים בפני שורה של הוצאות, כגון עמלות, מיסים ואגרות. מצד שני, ייתכן ששילמתם ללא סיבה מס שבח. כיוון שמדובר בהוצאה הגבוהה ביותר שעומדת על הפרק, מוטב לברר האם אכן זכאים להחזר. לרשותכם מידע על החזר מס שבח, אך ראשית נעצור להסביר מה הדבר אומר. ובכן מדובר בתשלום בגובה של 25% (נכון לשנת 2022) עבור הרווח שמושג בעת המכירה, מינוס מגוון ההוצאות רלוונטיות. לדוגמה, אם רכשנו בית במיליון, השקענו בו עשרת אלפים ש"ח ומכרנו במיליון שלוש מאות אלף, הרי שהרווח שבגינו יש לשלם מס שבח הוא מאתיים תשעים אלף ש"ח. כאן ראוי לציין שמקזזים את סך ההוצאות הרלוונטיות. הוצאות שנוגעות לשיפוץ הנכס, לתיווך וכדומה.

3 מקרים שמזכים בהחזר מס שבח

הכרחי להבין שגם אם ידוע מראש שזכאים לקבל החזר, עדיין מס שבח נדרש לשלם. למי אם כן מגיע החזר בגין מס שבח? בעקרון מדובר בשלושת הקבוצות הבאות:

  • גירושין – בהנחה ודירה הועברה לבן/ת זוג במסגרת הסכם גירושין, אין צורך לשלם מס שבח.
  • ירושה – פעמים רבות רכושו של אדם שנפטר עובר לצאצאיו, לקרובי משפחתו או לקרובים אחרים הרשומים בצוואה. כאשר מקבלים דירה כירושה ולאחר מכן מבקשים למכור אותה, זכאים להחזרי מס שבח.
  • מגורים – אם לפני מועד המכירה גרים בדירה במשך כשנה וחצי, אין צורך לשלם מס שבח.

 

 

כיצד מבצעים תיקון מס שבח?

אינכם עונים על שלושת הקריטריונים שזה עתה ציינו, אך עדיין חושבים שמגיע לכם החזר? ראוי לדעת שלעיתים משלמים מס שבח גבוה ממה שנדרש. בין אם כי שוכחים להצהיר על שיפוץ, בין אם כי שוכחים לציין השקעה מסוימת בנכס וכדומה. אי לכך בהחלט ניתן להגיש בקשה בגין תיקון מס שבח. לשם כך, נדרש לאסוף את סך המסמכים שמעידים על ההוצאות שבגינן מבקשים להזדכות, ולהציגם בפני רשות המיסים. כיום בעידן הדיגיטלי הבדיקה לסכום שתקבלו פשוטה ביותר וכל שנדרש לעשות זה להיעזר בסימולטור מרשות המיסים.

3 דגשים חשובים

אם אתם חושבים שמגיע לכם החזר מס בגין מכירת נכס, רצוי לפעול לפני סוף שנת המס. כמו כן, יש לקחת בחשבון שבעקבות המורכבות שהקורונה השאירה, רשות המיסים מלאה בעבודה, כך שהבקשה עשויה להישאר בתחתית ואתם תמשיכו לחכות למענה, כך שסיוע מקצועי בהחלט כדאי. כמו כן, ראוי לדעת שהחזר בגין מס שבח ניתן להשיג רק טרם חלפו 6 שנים מתאריך תשלום המס. אינכם סגורים האם שילמתם כנדרש? שווה לערוך בירור במיידי.

לבד או לצד ליווי מקצועי?

החזר מס שבח עשוי להגיע לאחת מהקבוצות שציינו (גרושים, אנשים שקיבלו נכס בירושה ואנשים שגרו בנכס במשך כשנה וחצי טרם המכירה) וכמובן שגם לאנשים ששילמו יותר ממה שבפועל נדרשו, ולו בשל טעות בחישוב. כמו כן, התנהלות מול רשות המיסים לא פעם עשויה להתגלות כמשימה מאתגרת ומתישה. המשמעות היא שניתן לפעול לבד, אך גם ניתן להיעזר בגוף מקצועי.

לסיכום,

נציין שייתכן שמגיעים לכם החזרים משמעותיים של כמה אלפי שקלים. אם אתם חושדים בכך, תזכרו שניתן להשיג סיוע מקצועי לטובת בירור מעמיק שעשוי לנתב לחשבון הבנק שלכם סכומים משמעותיים.

שאלות בנושא מכרתם את הנכס שלכם? אולי מגיע לכם החזר מס שבח

למידע נוסף על מכרתם את הנכס שלכם? אולי מגיע לכם החזר מס שבח

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם