אובחנתן עם סוכרת היריון? ממשו את זכויותיכן הרפואיות והתעסוקתיות

אם לאחר בדיקה אובחנתן עם סוכרת היריון, טוב לדעת שעומדות לרשותכן מגוון זכויות רפואיות ואף שורה של זכויות מטעם ביטוח לאומי. רוצות להפיק את המרב בתקופה שבה התרגשות וחששות מתערבבים ביחד, בתקופה שבה הכושר הרפואי אינו בשיאו ולא פעם קשה לשמור על שגרת העבודה? ממש כפי שאתן דואגות לתזונה נכונה כדי לשמור על העובר, כך אתן גם צריכות לשמור על האינטרסים שלכן, ופה אתן מוזמנות לקבל מידע מקיף אודות סך הזכויות שרלוונטיות לסיטואציה.

זכויות רפואיות

אובחנתן עם סוכרת היריון? ראשית טוב לדעת שאתן יכולות לקבל מידע על סוכרת היריון באתר Dyn Store, ושנית נציין שאתן זכאיות לבקש חוות דעת נוספת. לא פעם אבחון נוסף מסייע לבחון את הדברים מזווית מעט שונה, ולכן אם אינכן חשות שלמות עם האבחנה, תדרשו להתייעץ עם דמות נוספת. כמו כן, לאחר האבחון אתן אמורות לקבל המלצה מבחינת תזונה, הקפידו שכך קרה, ואם לא, תידרשו את שמגיע לכן. נוסף לכך, טוב לדעת שנשים שנמצאות בקבוצת סיכון זכאיות לדרוש לעבור את הבדיקה בשלב כמה שיותר מוקדם, ולא בהכרח בהתאם לפרוטוקול.

ביטוח לאומי לצידך

לא מעט נשים שחוות סוכרת היריון אינן יכולות להמשיך לעבוד כרגיל, ולכן עשויות להינזק כלכלית. אם זהו המקרה, שווה לבדוק אם אתן אכן זכאיןת לקבל גמלה מטעם ביטוח לאומי. מבקשות לברר זאת? בעקרון הגמלה מיועדת עבור מי שנעדרת מהעבודה 30 יום לפחות, אך גם יש מענה (בתנאים מסוימים) עבור מי שנעדרת פחות מ30 יום. מה אם מדובר בהיעדרות קצרת מועד ממקום העבודה? ובכן גם עבור פגיעה מינימלית בשכר ביטוח לאומי ערוך להושיט יד, עתיד להעניק דמי מחלה. מכאן שמדובר בעניין סבוך, כל סיטואציה נדרשת להציג הוכחות ומעניקה זכויות אחרות – מומלץ לערוך בירור ממוקד.

3 תרחישים מזכים

אם אתן תושבות מדינת ישראל ושילמתן דמי ביטוח לאומי במשך כחצי שנה לפחות, מתוך 14 החודשים שקדמו להפסקת העבודה (עקב המצב), אתן זכאיות לקבל קצבה לשמירת היריון במקרים הבאים:

  • אם במשך 30 יום לפחות נאלצתן להיעדר ממקום העבודה בשל סיכון רפואי שנוגע אליכן או לעובר.
  • אם במשך 30 יום אינכן יכולות להמשיך לעבוד במקום הקיים ולא נמצאה עבורכן חלופה.
  • אם הנחו אתכן לשמור היריון למשך 30 יום לפחות, ובמקביל ילדתן לפני שהתקופה נגמרה.

דגשים חשובים

  • ראוי לדעת שמבחינת תקופת הכשרה, אם לא עבדתן במשך חצי שנה, ישנם חודשים נוספים שעשויים להיחשב. שווה בדיקה.
  • אם צברתן ימי מחלה, ניתן לנצלם בתקופה של שמירת ההיריון, או שניתן לבחור בקבלת קצבה (בהנחה והיא רלוונטית).
  • אם לא עבדתן לפחות 30 יום ברציפות, ולאחר מכן חזרתן לעבוד ושוב יצאתן לשמירת היריון, הרי כדי ששוב תקבלו קצבה, תקופת ההיעדרות צריכה להימשך לפחות כשבועיים.

הגשת תביעה

בהנחה והתגלה רק בשלב יחסית מאוחר שאתן חוות סוכרת היריון, והיה ניתן לגלות זאת לפני כן, וכתוצאה מכך אתן או העובר נפגעתם קשות, ישנה האפשרות להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית. מדובר בתרחיש שבו נגרם נזק רפואי משמעותי שהיה יכול להימנע, לו הגוף הרפואי היה נוקט במידת הזהירות הסבירה. כך למשל אם הרופא המלווה שכח להפנות בשלב הנדרש לעבור העמסת סוכר, או אם הרופא התעלם מתוצאות הבדיקה ולכן לא הסביר לגבי תזונה מומלצת, ייתכן שמדובר ברשלנות רפואית.

לסיכום

נציין שנשים רבות עוברות סוכרת היריון ויולדות תינוקות בריאים. עם זאת, כמובן שנדרשת הקפדה, ועל כן אם ישנה הנחיה להוריד הילוך בעבודה, טוב לדעת שניתן לעשות זאת מבלי לפגוע בפרנסה. הנקודה היא שקיימות שלל זכויות, כך שרק נדרשת מודעות. רק בריאות!

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

שאלות בנושא אובחנתן עם סוכרת היריון? ממשו את זכויותיכן הרפואיות והתעסוקתיות

למידע נוסף על אובחנתן עם סוכרת היריון? ממשו את זכויותיכן הרפואיות והתעסוקתיות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם