נישואים אזרחיים או ידועים בציבור: כך המדינה תכיר בזוגיות שלכם, גם ללא הרבנות

נישואים אזרחיים או ידועים בציבור

ישראל היא מדינה מערבית עם שלטון מעט ייחודי בכל מיני תחומים. זה נובע מעצם הגדרתה של המדינה כיהודית ודמוקרטית. לכאורה, מערכות השלטון השונות: הרשות השופטת, המחוקקת והמבצעת עובדות בדומה למדינות אחרות. למעשה, הן מעט שונות כאשר תחומי חיים ושלטון שונים כפופים להלכה היהודית או אפילו להלכות של דתות אחרות למי שאינו יהודי. כך הדבר גם בנושא הנישואין. בישראל, רישום הנישואין עובר דרך מוסד דתי הכפוף למדינה אשר קיבל ממנה את ההסמכה המלאה בנושא. בשביל יהודים מדובר כמובן ברבנות הראשית לישראל. הדבר בא כאמור בשביל לשמור על אופייה היהודי של המדינה כמו גם בשביל להבטיח נישואים יהודיים כהלכתם. הבעיה מתחילה כאשר אותה שיטה לא מצליחה לתת פתרון ולחתן את כל מי שרוצה. קיימים מספר פתרונות לבעיה, בואו נעבור עליהם.

פסולי חיתון

ראשית בואו נבין בקצרה מי הם אותם פסולי חיתון אשר לא זוכים לאישור להתחתן תחת כנפיה של הרבנות:

  • ממזרים – כל מי שנולד לאשה נשואה מגבר שאינו בעלה נחשב ממזר ואינו יכול להתחתן עם יהודי.
  • מי שכבר נשוי לאחר – הכוונה היא למספר גדול של נשים אשר נחשבות למסורבות גט, אשר סיימו לכל דבר ועניין את הזוגיות ורק ממתינות לצעד הפורמלי מצד הגבר הסרבן.
  • כהנים אינם יכולים להינשא לנשים גרושות.
  • אנשים בזוגיות מעורבת בין יהודי ומי שאיננה יהודייה או הפוך.
  • זוגות חד מיניים.
  • אנשים אשר יהדותם איננה ברורה מבחינת ההלכה האורתודוקסית או מבחינת העדים אשר מסוגלים להעיד על כך.

אותם אנשים ואף קבוצות נוספות, מוצאים את עצמם בלי היכולת להינשא כמו זוגות אחרים. כמו כן, יש זוגות שמתוך עיקרון לא מעוניינים להינשא דרך הרבנות. בישראל אין נישואים אזרחיים של המדינה ולכן אם הרבנות לא מחתנת, זה סותם את הגולל על נישואין רשמיים. יחד עם זאת, קיימים פתרונות לבעיה.

נישואים אזרחיים

ציינו שבישראל לא קיימים נישואים אזרחיים אבל ישראל בהחלט מכירה בנישואים שנערכו במדינה זרה. לאור זאת, זוגות רבים עורכים חתונות אזרחיות במדינות שונות ומגוונות: קפריסין, יוון, ארה"ב, גרמניה, בולגריה, ספרד, דנמרק, איטליה וקנדה הן רק חלק מהמקומות בהן מתחתנים זוגות ישראלים בחתונות אזרחיות.

ידועים בציבור

זהו מעמד המוכר על ידי המדינה ובתי המשפט. המעמד מכיר בבני זוג הגרים יחדיו ומנהלים משפחה או מערכת זוגיות במשך תקופה ארוכה תוך שהם מתנהלים כיחידה משפחתית בלעדית. לידועים בציבור יש כמה יתרונות כלכליים. מעמדם אינו שווה לנשואים ולכן הם יכולים למשל להעסיק האחד את השני בעסק ואף להצהיר בנפרד על מס ההכנסה. זכויות פנסיה רבות עוברות גם לידועים בציבור. מבחינת ביטוח לאומי, הוא אינו מחשיב אימהות הנמצאות בקשר זה כחד הוריות.

מבחינת גידול הילדים של ידועים בציבור – אלו יוכלו להתחתן בחתונה יהודית ויקבלו הכרה מהרבנות. זאת למרות שהוריהם אינם נשואים רשמית.

תעודת זוגיות

הפתרון הטוב ביותר שהוא גם מקובל על בתי המשפט הוא 'תעודת זוגיות'. זהו מסמך אשר מונפק על ידי ארגון 'משפחה חדשה'. המסמך ניתן לאחר בדיקה וחתימה על מסמכים בנוכחות עורכי דין. הוא מקנה למחזיקיו זכויות אזרחיות וכלכליות שוות לזוגות נשואים, אלו כוללות: זכויות כהורים, זכויות בפנסיה של בן זוג שנפטר, זכות לקבלת משכנתא לזוגות, זכויות מול מערכת הבריאות ועוד. למעשה, תעודת הזוגיות היא משתווה לנישואין אזרחיים גם אם אינה נקראת כך. זהו פתרון טוב לפסולי חיתון רבים והיא פופולרית בקרב בני זוג מאותו המין אשר חפצים לחיות ככל יתר הזוגות הנשואים.

שאלות בנושא נישואים אזרחיים או ידועים בציבור: כך המדינה תכיר בזוגיות שלכם, גם ללא הרבנות

נישואים אזרחיים או ידועים בציבור

למידע נוסף על נישואים אזרחיים או ידועים בציבור: כך המדינה תכיר בזוגיות שלכם, גם ללא הרבנות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם